Wymiana polsko- niemiecka

Mainz czyli  Moguncja- miasto w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. To tutaj od 4 do 10 września  w ramach polsko-niemieckiej  wymiany międzyszkolnej przebywało 16 uczniów z klas III gimnazjum i 8 szkoły podstawowej. Każdy z uczestników mieszkał u rodziny z Mainz, mając okazję doskonalić język niemiecki.Młodzież brała udział również w typowych zajęciach lekcyjnych w Gimnazjum Theresianum. Były także wycieczki krajoznawcze i edukacyjne. Oprócz zwiedzania miejsc typowo historycznych nasi uczniowie byli m.in. w Muzeum Sztuki Drukarskiej im. Gutenberga (Gutenberg-Museum für Druckkunst). Zwiedzający poznali historię i tajniki druku książek, wynalezionego w Moguncji przez Jana Gensfleischa Gutenberga, uczestnicząc także w warsztatach i zorganizowanej grze miejskiej.

Fantastycznym przeżyciem były wycieczki do Wiesbaden oraz do Frankfurtu nad Menem. W pierwszym z nich, po zwiedzeniu miasteczka z kilkoma punktami wód termalnych grupa pojechała do parku linowego, który miał aż 18 tras, co stanowiło wspaniałą atrakcję dla każdego. We Frankfurcie wszystkim podobało się Muzeum Filmu (Deutsches Filmmuseum).

Niedzielę każdy uczeń spędził wraz ze „swoją niemiecką rodziną”. Najciekawszym doświadczeniem całego pobytu było to, że młodzież miała okazję nie tylko zwiedzić miasto Mainz, ale poznać codzienne życie niemieckiej młodzieży: nasi uczniowie wspólnie z Niemcami jeździli środkami komunikacji miejskiej lub rowerami po Moguncji, „uczyli się” w klasach lekcyjnych, jedli obiady w Gimnazjum Theresianum, niektórzy byli na typowej, niemieckiej „disco” J

W poniedziałek 10 września wczesnym popołudniem cała grupa wylądowała – oczywiście lecąc niemieckimi liniami Lufthansa – na lotnisku w Balicach. Takie doświadczenie językowe to wyjątkowa sprawa! Oby częściej!

 

%d bloggers like this: