Wykład z fizyki dla uczniów klas 3

Dnia 12 XII 2017 roku w budynku Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów odbył się wykład dla gimnazjalistów z klas trzecich poświęcony falom grawitacyjnym, prowadzony przez panią profesor Elżbietę Rożek.

Obecnie ten temat jest dość popularny, gdyż od wielu lat stanowił on główny element badań Rainera Weissa, Barryego Barisha i Kipa Thornea, które w 2017 roku zaowocowały prestiżową Nagrodą Nobla z dziedziny fizyki dla tych naukowców.

Wykład miał charakter prezentacji, która rozpoczęła się od krótkiego zarysu Konkursu Nagrody Nobla, m.in. jaka jest jego geneza, jaka instytucja go organizuje, w jakich dziedzinach można startować i jakie wyróżnienia można otrzymać. Następnie pani profesor przeszła do esencji – do fal grawitacyjnych nazywanych inaczej zmarszczkami w czasoprzestrzeni. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, skąd one pochodzą, jak powstają, a także poznaliśmy mechanizm działania detektora LIGO (stworzonego przez wcześniej wspomnianych fizyków), który umożliwia ich obserwacje. Wszystkie informacje o falach grawitacyjnych zostały w bardzo ciekawy sposób przedstawione.

Pamiątkowe zdjęcie gimnazjalistów wraz z panią profesor stanowił miły akcent na zakończenie wykładu. Oby więcej było takich prelekcji! Miejmy również nadzieję, że niedługo świat znów zaskoczy nas kolejnymi, doniosłymi odkryciami naukowymi, gdyż to dzięki nim możemy poznawać nowe tajemnice wszechświata i przekonać się, że fizyka to naprawdę pasjonujący przedmiot!

%d bloggers like this: