Wyjazd edukacyjny „Śladami Polaków w Rumunii”

W dniach 22.09-01.10.2017 uczeń klasy 2a naszego gimnazjum Michał Grabowski uczestniczył w wyjeździe edukacyjnym „Śladami Polaków w Rumunii” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.  Wyjazd ten był nagrodą w 8. edycji ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” poświęconego ofiarom zbrodni katyńskiej.

W swojej pracy Michał upamiętnił postać blisko związanego z Krakowem architekta Stefana Ficka, współpracownika arcybiskupa Sapiehy. Ojcem duchowym wyjazdu był ojciec Edward Kryściak.

Podróż rozpoczęliśmy późnym wieczorem w piątek 22.09 w Warszawie, gdzie pod Pałacem Kultury spotkali się wszyscy laureaci konkursu i pracownicy IPN. Trasa przejazdu do Rumunii wiodła przez Węgry. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Máriapócs, gdzie w Sanktuarium Maryjnym czczona jest ikona Płaczącej Madonny.

Zwiedzanie Rumunii rozpoczęliśmy w niedzielę. Szukaliśmy miejsc pamięci, związanych z naszymi rodakami. Odwiedziliśmy polskie mogiły na cmentarzach w Berbesti, Kyrlibaba, Targu Secuiest, Bukareszcie, Craiovej i Drobecie, gdzie porządkowaliśmy groby Polaków, paliliśmy znicze i oddawaliśmy hołd śpiewając polski hymn. Zobaczyliśmy miejsca, gdzie walczyli polscy legioniści w czasach I wojny światowej. Nasza trasa wiodła również szlakiem Polaków internowanych w Rumunii w czasie II wojny światowej. Pierwszym z takich miejsc było Bicaz, gdzie w królewskim zameczku myśliwskim w dniach 19.09-04.11.1939 przebywał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki, kolejnym Dragoslavele, miejsce internowania marszałka Rydza Śmigłego, a także dawne obozy internowania w Caracal i Targu Jiu.

Ważnym przystankiem w naszej podróży był Nowy Soloniec – polska wieś na Bukowinie. Zarówno wizyta w Domu Polskim, polska msza w kościele, a także rozmowy ze spotkanymi na ulicy Polakami wywarły na nas bardzo duże wrażenie.

Przemierzając krainy geograficzne Rumunii, takie jak: Maramuresz, Bukowina, Mołdawia, Multenie, Oltenia i Transylwania podziwialiśmy przepiękne widoki – od rozległych, zielonych dolin, po wyniosłe górskie krajobrazy. Oczarowały na Karpackie przełęcze i dolina Dunaju.

Na naszym szlaku znalazły się również przepiękne zabytki prawosławnej sztuki sakralnej –  cerkwie, monastyry, kościoły warowne. Zobaczyliśmy przepiękne ikonostasy i malowidła ścienne. Mieliśmy okazję zapoznać się również z lokalną kulturą ludową odwiedzając rumuńskie wsie i rozległy Skansen w Bukareszcie.

Swoim pięknem ujęło nas średniowieczne miasteczko Braszów, które zwiedzaliśmy późnym wieczorem. Chodząc po starym mieście, klucząc wąskimi uliczkami, oglądając pięknie oświetlone mury kościołów i pałaców słuchaliśmy opowieści o jego historii i tradycjach.

Przejeżdżając przez Transylwanię odwiedziliśmy również słynnego Draculę w przepięknym zamku Bran. Ponieważ byliśmy tam kiedy słońce mocno świeciło na niebie, nie udało nam się spotkać z nim osobiście.

Wizyta w Rumunii nie byłaby kompletna bez odwiedzin w stolicy kraju – Bukareszcie. Tam odetchnęliśmy trochę od autobusu, bo po mieście poruszaliśmy się dobrze zorganizowanym metrem. Pierwszy przejazd był niezwykle emocjonujący, bo nasza grupa liczyła 106 osób i zakup takiej ilości biletów był wielkim przedsięwzięciem. Poznaliśmy historię miasta, odwiedziliśmy bukareszteńskie kawiarenki, pospacerowaliśmy oglądając najważniejsze budowle miasta, w tym Parlament – drugi co do wielkości budynek na świecie wzniesiony podczas dyktatury Ceausescu.

Podczas całej podróży towarzyszyli nam pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Katyńskiego. Zarówno w autobusie, podczas zwiedzania, jak również podczas prezentacji organizowanych w hotelach prowadzili liczne prelekcje. Dzięki tym niezwykle ciekawym opowieściom poznaliśmy historię Rumunii i losy naszych rodaków w tym kraju.

Wyjazd do Rumunii na długo pozostanie w mojej pamięci.

Michał Grabowski, klasa 2a

 

%d bloggers like this: