Wakacyjne wspomnienia- obóz żeglarski

Przyjechaliśmy na miejsce we wtorek 8 sierpnia. Tego samego dnia rozpakowaliśmy się, ustaliliśmy kto gdzie śpi i przygotowaliśmy jedzenie na pierwsze dni rejsu.

 Przy okazji zaczęliśmy się integrować. Następnego dnia wychowawca nauczył nas podstaw żeglugi i nazewnictwa oraz funkcji osprzętu na jachcie, a potem wreszcie wypłynęliśmy na jezioro. Tego dnia wiał dość silny wiatr i wydawało się, jakby zbierało się na burzę, ale przez resztę obozu było spokojnie.

W pierwszych dniach powoli uczyliśmy się różnych czynności robionych na żaglówce, takich jak stawianie i składanie masztu lub żagla. Później zaczęliśmy już sterować i wydawać komendy reszcie załogi, a także cumować lub wypływać z portu. Wychowawca nauczył nas również kilku bardziej zaawansowanych terminów (np. nazewnictwo wiatrów) i czynności żeglarskich (np. jak ustawić żagle, by płynąć najefektywniej przy pomocy każdego z nich).

Już po połowie rejsu przepłynęliśmy przez jezioro Śniardwy, a także zwiedziliśmy stare poniemieckie bunkry z czasów II wojny światowej. W następnych dniach wracaliśmy już do portu, z którego wypłynęliśmy na początku. Wtedy czułem się już jak ktoś, kto jest choć trochę obeznany ze sztuką żeglarstwa i wie trochę o tym, jak wygląda pływanie na jachcie. Poznałem także i zaprzyjaźniłem się z kilkoma ciekawymi osobami z naszej szkoły.

Pobyt na kursie żeglarskim był bardzo przyjemny i cieszę się z opanowania nowych umiejętności.

Szymon Styczeń 2D

 

%d bloggers like this: