V Święto Laikatu Pijarskiego – Licheń Stary

W dniach 27-29 października 2017 r., w Licheniu Starym odbyło się V Jubileuszowe Święto Laikatu Pijarskiego pod hasłem: ,,Głosić, przemieniać, wychowywać”.

W spotkaniu uczestniczyło 160 reprezentantów dzieł pijarskich (szkół, parafii, świetlic, Centrów Kultury Calasanz) z Bolesławca, Jeleniej Góry, Łowicza, Katowic, Poznania, Ebląga, Bolszewa, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa oraz Szczuczyna na Białorusi.

 

Jubileuszowe Święto rozpoczęli p. Izabela Zwierzyńska i o. Sławomir Dziadkiewicz SP – członkowie sekretariatu Laikatu, którzy wprowadzili uczestników spotkania w idee święta, a także do kończącego się Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. Celem naszego świętowania było dziękczynienie Panu Bogu za 400 lat istnienia Zakonu, 250 lat od kanonizacji św. Józefa Kalasancjusza oraz wymiana doświadczeń, zgodnie z naszymi powołaniami osób świeckich i konsekrowanych, naśladujących miłość naszego Założyciela do dzieci i młodzieży. Nie zabrakło również czasu na krótką prezentację naszych placówek.

Każdego dnia uczestniczyliśmy w modlitwie Liturgii Godzin, Mszy św. i konferencjach, nawiązujących do hasła  tegorocznego święta. Pierwszego dnia o. Sławomir Dziadkiewicz SP przybliżył nam temat ,,Duchowość św. Józefa Kalasancjusza dla zakonnika i świeckiego”.

O. Piotr Różański SP wygłosił konferencję pt: ,,Głosić”, zwracając uwagę na autentyczność w swoim działaniu tj. poprzez swoje życie osobiste i zawodowe, być przykładem do naśladowania dla naszych uczniów. O. Tomasz Abramowicz SP przybliżył nam tematykę ,”Przemieniać” na przykładzie św. Józefa Kalasancjusza i ankiet Młodzież 2016 oraz fragmentów Listu na Rok Jubileuszowy dot. wychowawców i dzieci. O. Wojciech Wojda SP nawiązał do ,”Wychowywania” w różnych kontekstach, jako celów wychowawczych, współczesnego wychowywania w szkołach pijarskich i jego formach oddziaływań.

Konferencje były “mocnym uderzeniem” do naszego życia osobistego i zawodowego, wzbudzając w nas wewnętrzne przemyślenia, a nawet i łzy wzruszenia. Sobotnie popołudnie było świetną okazją do zwiedzania Bazyliki Mniejszej w Licheniu, kościoła św. Doroty, Golgoty, cudownego źródełka, a przede wszystkim poznania historii objawień Matki Bożej w Lesie Grąblińskim. Kolejnym punktem spotkania była Koronka do 12 gwiazd, po której nowi członkowie Bractwa Szkół Pobożnych w Elblągu złożyli swoje przyrzeczenie, a ojcowie, którzy wraz z nami uczestniczyli w święcie odnowili swoje śluby zakonne.

Sobotni wieczór to bal  ,,Wszystkich Świętych”, który był świetną okazją do prezentacji świętych i wspólnych zabaw integracyjnych.

Święto Laikatu zakończyliśmy w niedzielę Mszą św. pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Józefa Matrasa SP, który wygłosił homilię nawiązującą do hasła ,,Głosić, przemieniać, wychowywać” oraz do nowego pijarskiego świętego Faustyno Migueza SP. Przed błogosławieństwem rozsyłającym, każdy z uczestników otrzymał medalik z wizerunkiem św. Józefa Kalasancjusza. Na zakończenie współpracownikom pijarskim zostały rozdane nagrody (“Kalasancjusz z dzieckiem” i “Sapere auso pro Professoribus”) za 10 letnią pracę na rzecz dzieci i młodzieży.

Niestety V Święto Laikatu już za nami. Był to czas do wewnętrznych przemyśleń, wgłębienia się w nauczanie św. Józefa Kalasancjusza, a przede wszystkim momentem do refleksji nad sensem naszego powołania. Nie zabrakło, również czasu do nawiązania nowych znajomości i pogłębienie już zawartych, a także podzielenie się doświadczeniem zawodowym.

Nad. Barbara Brzozowska z Bolesławca

za  www.pijarzy.pl
%d bloggers like this: