Lekcja muzealna klas 7

Dnia 31 stycznia 2018 roku klasa 7A udała się na wystawę do Domu Zwierzynieckiego przy ulicy Królowej Jadwigi 41.

Obawiałam się, że  będę się nudzić, na szczęście wycieczka była bardzo interesująca. Zbiory muzealne zostały przedstawione w ciekawy i kreatywny sposób. Po ścianach i po podłodze biegła droga z różnymi informacjami i wydarzeniami ważnymi dla dawnej wsi Rakowice. Nie należy jej mylić z cmentarzem Rakowickim! Na północ od Rakowic znajduje się Prądnik Pzerwony, a od zachodu granicę stanowią Czyżyny. Okazało się, że nasza szkoła leży na terenie Rakowic! Pierwsze informacje o tej wsi możemy znaleźć w 1244 roku. Ta dawna wieś w przeciągu wieków pełnia różnorodne funkcje. Kiedyś znajdował się tutaj folwark, dostarczał on żywność na królewski dwór, korzystała z niego również miejscowa ludność. W czasie oblężenia Krakowa Maksymilian Habsburg wybrał Rakowice na swoją kwaterę. To właśnie w Rakowicach zbudowano pierwsze lotnisko wolnej Polski. Do powstania wystawy przyczynił się również nasz ojciec dyrektor, Edward Kryściak. Brał on udział w wywiadzie na temat działalności Pijarów. Wystawa była bardzo interesująca, zdziwiłam się, gdy pojawiła się na niej wzmianka o Pijarach. Najlepiej bawiłam się jednak pod koniec wycieczki. Zadaniem całej klasy było zbudowanie Rakowic. Podzieliśmy się na dwuosobowe grupy, każda dwójka wykonała jeden domek. Niektóre pomysły były bardzo kreatywne, np. parafia stworzona przez Miłosza lub dom z basenem Mai. Uważam, że wycieczka była udana, większość osób dobrze bawiła się na wystawie i nikt się nie nudził.

Ewa Jurek kl.7a

W ostatnią środę  klasa 7a odwiedziła oddział Muzeum Narodowego przy ulicy Św. Jadwigi. Aktualnie cała wystawa jest poświęcona Rakowicom. Wystawa zaczyna się od historii średniowiecznych Rakowic. Okazało się, że w średniowieczu dzisiejsza dzielnica Rakowice to był folwark królewski. Z następnej części wystawy dowiedzieliśmy się, że tutaj, na terenie Rakowic był jeden z wielu polskich pułków lotniczych. Na ostatniej części wystawy mogliśmy usłyszeć opowieści najstarszych mieszkańców Rakowic. Pod koniec naszej wycieczki wzięliśmy udział w warsztatach na temat Rakowic, w trakcie których robiliśmy własnoręcznie plan średniowiecznych Rakowic. Cała wycieczka była bardzo ciekawa. Dowiedzieliśmy się wiele o środowisku, w którym mieszkamy.

Michał Sitko

 

W dniu 31 stycznia 2018 roku, nasza klasa- to jest 7A- była na wycieczce w Domu Zwierzynieckim.
Gdy weszliśmy do muzeum, powitał nas przemiły pan, który- jak się później okazało- był naszym przewodnikiem. Pokazał nam dwie ciekawe wystawy.
Pierwsza z nich opowiadała o okolicach wsi Rakowice w czasach średniowiecza. Pokazano nam kilka różnych eksponatów i przekazano mnóstwo zajmujących historii. Dzięki temu mogliśmy się wiele dowiedzieć na temat przeszłości terenów położonych blisko naszej szkoły.
Druga wystawa dotyczyła tych samych miejsc, lecz w okresie drugiej wojny światowej. Oprowadzający mówił o tym, jak radzili sobie mieszkańcy Rakowic. Dowiedzieliśmy się również, skąd wzięły się nazwy niektórych rakowickich ulic.
Wycieczkę zakończyły warsztaty plastyczne, na których mięliśmy szansę własnoręcznie stworzyć makietę Rakowic.
Myślę, że wyjście było udane i zainteresowało uczestników. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki.

Maja Sendrowicz

 

%d bloggers like this: