Klasa IV a w Sądzie

W dniu 2 stycznia klasa IVa wraz ze swoją wychowawczynią– Panią Ewą Lenarską oraz z Panią Moniką Ślęzak udała się do Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia, gdzie odbyła się lekcja z zakresu edukacji prawnej.

W Sądzie przywitał nas Pan Sędzia Paweł Cyran, który zaprowadził nas do sali rozpraw. Podczas spotkania z Panem Sędzią dowiedzieliśmy się, kim była Temida i dlaczego przedstawiana jest z zasłoniętymi oczami, wagą i mieczem, jakie są rodzaje sądów i trybunałów w Polsce, co to jest władza sądownicza i dlaczego sędziowie muszą być niezależni. Dowiedzieliśmy się także, co to jest wokanda i toga.

W drugiej części spotkania odbyła się rozprawa, podczas której niektórzy z nas wcielili się w role: powoda, pozwanego, a także pełnomocników.

W trzeciej części spotkania na salę rozpraw przyszedł Pan Policjant z psem policyjnym – owczarkiem belgijskim. Pan Policjant opowiedział nam o zasadach szkolenia psów, a także o tym, jaką pracę wykonuje pies w Sądzie. Dużą radość sprawiła nam możliwość pogłaskania psa.

Na koniec spotkania Pan Sędzia sprawdził, co udało nam się zapamiętać, a osoby, które dobrze odpowiadały, zostały nagrodzone czekoladowymi cukierkami.

 

Hania Grabowska IVa

%d bloggers like this: