Edukacja regionalna

Deszczowa sobota 23 września nie zachęcała do wyjścia z domu, jednak nie można było opuścić pierwszych zajęć z edukacji regionalnej.

Jako nowa uczennica nie miałam jeszcze okazji w nich uczestniczyć, ale słyszałam, że są bardzo interesujące. Nie zważając więc na zimno i deszcz, przyszłam na miejsce zbiórki, czyli pod wejście do szkoły przy ul. Dzielskiego. Dowiedzieliśmy się, że trzeba zmienić plan wycieczki. Ze względu na deszczową pogodę nie będziemy zwiedzać kościołów, tylko pójdziemy do muzeum.
Wraz z nauczycielami, panią Beatą Rzeczkowską i panem Pawłem Pazurkiewiczem udaliśmy się do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi, aby obejrzeć wystawę  zatytułowaną Zwierzyniec zaprasza Rakowice.  Dom Zwierzyniecki to jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Na początku przywitał nas Włodek, czyli… kot zamieszkujący muzeum. Po mruczącym przywitaniu, już z biletami w ręku, zaczęliśmy zwiedzać wystawę.

Dowiedzieliśmy się, że Rakowice to nie miejsce w Krakowie, gdzie znajduje się cmentarz czy sama ul. Rakowicka, ale dawna wieś, która kiedyś była na miejscu obecnych Czyżyn i Prądnika Czerwonego.  Zapoznaliśmy się z historią wojska na terenie Rakowic oraz dowiedzieliśmy się o działalności Zakonu Pijarów w tej dzielnicy. Widzieliśmy też stare zdjęcie budynku obecnego Liceum Pijarów, a także wiele innych przedstawiających dawne zabudowania.

Duże wrażenie zrobił na mnie zeszyt, w którym dzieci opisywały zmiany we wsi Rakowice. Zobaczyliśmy też zrekonstruowany fragment mieszkania z przedmiotami  użytkowymi.

Wszystkim wycieczka bardzo się podobała, a ja już nie mogę się doczekać następnej. Może tym razem pogoda nam dopisze.

Dominika Lustig, kl. 7a

 

%d bloggers like this: