Edukacja regionalna

W sobotę 21 października 2017 roku wycieczkę w ramach Edukacji Regionalnej rozpoczęliśmy pod Gmachem Głównym Muzeum Narodowego przy al. 3 Maja.

Najpierw wraz z panią Agnieszką Mróz i panem Pawłem Pazurkiewiczem wyruszyliśmy na spacer edukacyjny prezentujący Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie, który miał się zakończyć zwiedzaniem najstarszego z nich, czyli Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od przejścia przez tężnię, która stoi na placu przed głównym budynku.

Niedaleko Głównego Gmachu, przy ul. Piłsudskiego zobaczyliśmy budynek Muzeum Czapskich oraz Pawilon Czapskiego. Z tarasu widokowego, który znajduje się w Pawilonie, rozpościera się widok na okoliczne podwórka i kamienice. Z ul. Piłsudskiego przeszliśmy na ul. Czapskich, gdzie kiedyś znajdowała się siedziba Liceum Pijarów. Z ul. Czapskich skręciliśmy w stronę pl. Sikorskiego, gdzie znajduje się kolejny budynek Muzeum Narodowego, Europeum, w którym można obejrzeć zbiory sztuki europejskiej. Stamtąd poszliśmy na ul. Krupniczą, przy której stoi Dom Józefa Mehoffera, z pięknym ogrodem w podwórku. Następnie Plantami dotarliśmy na pl. Szczepański, gdzie zobaczyliśmy Kamienice Szołayskich. Stamtąd doszliśmy ul. Św Jana do ul. Pijarskiej, przy której znajduje się inny budynek należący do Muzeum Narodowego – Muzeum XX Czartoryskich, ale w chwili obecnej jest on remontowany. Przy okazji zobaczyliśmy również Kościoł Ojców Pijarów. Z ul. Pijarskiej przeszliśmy na ul. Floriańską, gdzie można zwiedzić Dom Jana Matejki. Ostatnim miejscem były Sukiennice, w których znajduje się Galeria. Najbardziej zapadły mi w pamięci cztery obrazy: Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Pochodnie Nerona Henryka Siemieradzkiego oraz Czwórka Józefa Chełmońskiego i Hołd pruski Jana Matejki Oczywiście można zobaczyć tam wiele innych obrazów . Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócę. Na koniec dostaliśmy zadanie domowe – czyli zwiedzić dziewiąty oddział Muzeum Narodowego – Pałac Ciołka. Jak zwykle, był to bardzo interesujący spacer, w trakcie którego dowiedzieliśmy się wiele na temat Muzeum Narodowego w Krakowie. Teraz już sami potrafimy wskazać 9 jego oddziałów

Dominika Lustig

 

%d bloggers like this: